4 نکته ای که اگر ندانید روابط زناشویی شما دچار مشکل می شود

۴ نکته ای که اگر ندانید روابط زناشویی شما دچار مشکل می شود

در روابط زناشویی مراقب این نکات زیر باشید

در روابط زناشویی برای تمام زن و شوهرها لحظاتی پیش می آید که در گفتگو ها دچار مشکل می شوند و احساس می کنند که تفاوت عمیق و ریشه ای با همسرشان دارند اما راهکار چیست ؟

چند وقت پیش که زندگی برخی انسان های موفق را بررسی می کردم و حتی با برخی که می توانستم مصاحبه ای انجام دادم اعتراف کردند که آنان در برخی مسائل ریشه ای و مهم با همسرشان دچار مشکل هستند و من از این موضوع تعجب نکردم زیرا این اختلاف امری بسیار طبیعی است و این افراد در زمان های ضروری بسیار همدل بودند و در تصمیم گیری ها همواره هوشمندانه عمل می کردند.

چهار نکته اساسی برای داشتن یک رابطه عالی با همسرتان در ادامه گفته شده که رعایت آنها می تواند در زندگی شما معجزه کند.

۱٫هرگز سعی نکنید عقاید خود را به همسرتان تحمیل کنید

تحمیل عقاید در روابط زناشویی

من همواره افراد بسیاری را می بینم که خود دست به تغییر زدند و سعی می کنند در این مسیر همسر خود را همراه کنند و نمی دانند که در حال اشتباه بسیار بزرگی هستند که در روابط زناشویی دچار مشکل می شوند.این جا جایی است که من تئوری فاصله نردبانی را مطرح می کنم اصطلاحی که خودم آن را ساختم و درک این مطلب را برای شما آسان می کند.

فاصله نردبانی چیست؟

فاصله نردبانی در روابط زناشویی

در زندگی تمامی ما انسان ها شرایطی رخ می دهد که دیدگاه ها و نگرش های جدیدی پیدا می کنیم و این تغییر به مرور و پله پله رخ می دهد به گونه ای است که ما درحال بالا رفتن از نربانی هستیم که با هر بار بالا رفتن منظره جدیدی به افق نگاه ما اضافه می شود و جالب است بدانید که هر کس در روی نردبان خودش قرار دارد و هر کس منظره ای متفاوت از جایگاهی که دارد را مشاهده می کند. حالا شما فکر کنید که می خواهید به زور دست کسی را پله ها از شما فاصله دارد را بگیرید و بالا بکشید و به زور بخواهید کسی را در مسیری قرار دهید.

جالب است بدانید که انسان هرگز عقاید و باورها و دیدگاه هایی که از روی اجبار و زور باشد قلبا نمی پذیرد هر چند عالی و درست باشد.

نکته ی بعدی اینجاست که در روابط زناشویی بحث بر سر عقاید و باورها که میان شما و همسرتان رخ می دهد تیشه ای بر عقاید شما هم می زند و می تواند شما را چند پله به پایین پرت کند زیرا همواره هر کسی از عقاید خود دفاع می کند و بر عقاید شما تنه ی محکمی می زند چون تمام انسان ها برای دیدگاه ها و عقاید خود دلایلی دارند.

پس حالا راهکار برای ابراز عقاید چیست ؟

در مسیر رشد تنها شما هستید که در حال تغییر هستید نه هیچ کس دیگر پس نیازی نیست یقه ی کسی را بگیرید که چرا نمی خواهد بیدار شود به تنهایی رشد کنید و دیدگاه خود را عوض کنید تا دنیای شما عوض شود

یادم می آید زمانی که من شروع به تغییر خود کردم هرگز در این مسیر سعی نکردم در رابطه زناشویی همسرم را همراه کنم بلکه بعد از چند ماه آنقدر حالم خوب بود و سرشار از احساسات مثبت بودم که همسرم خودش از من پرسید که تو چگونه اینقدر همه چیز را راحت می گیری و همواره در حالت عالی هستی و دیگر علایم مریضی های قبلی ات نیست ؟ اینجا زمانی است که وظیفه شما شروع می شود. در پله ی نردبانی که من قرار داشتم آنقدر منظره ی عالی به چشم می خورد که صدایش ناخودآگاه به گوش همسرم رسید و او خواهان آمدن به آن پله شد من از قوانین هستی و دیدگاه های که پیدا کرده بودم برایش توضیح دادم و اینکه توانستم در رابطه نسبت به قبل با مهارت هایی تغییر کنم.

پس لازم نیست عجله کنید او خودش در زمان مشخص با شما همراه می شود.

۲٫عقاید همسر خود را مسخره نکنید

در روابط زناشویی مسخره نکنید

زمان هایی برای اکثر افراد پیش می آید که در عقاید خود دچار شک می شوند و در این حین بحث هایی با افراد مخالف و موافق می کنند. شاید برایتان جالب باشد که خود من زمانی که به بحث می پرداختم و سعی داشتم عقیده خود را بیان کنم در انتهای حرفم شخص مقابل با پوزخندی جواب مرا می داد کاری ندارم که حرف های او چقدر قانع کننده بود اما همین یک عامل باعث می شد من حرف او را نپذیرم.

در گفتگوهای میان زن و شوهر هرگاه دیدگاه همسر خود را از زبان خودش شنیدید هرگز مسخره نکنید و پوزخند نزنید که این عامل بر آتش میان شما و همسرتان می افزاید.

حالا راهکار برای واکنش در مقابل عقاید دیگران چیست؟

به محض شنیدن عقیده و نظر همسرتان بگویید چه جالب !

تا به حال از این زاویه به این موضوع نگاه نکردم!

نکته ی جالبی گفتی

و در ادامه نظر من هم این است که….

به مطلب قبل برمی گردیم که نباید عقیده و حرف خود را به کرسی بنشانید

۳٫خوب گوش کنید

اگر بخواهم یکی از مهم ترین نکات برای جذابیت را بگویم خوب گوش کردن است

تمام افراد عاشق کسی هستند که در گفتگو برشی به حرف های آنان نزند و اجازه دهد تمام کمال حرف را بگوید. حرف مهمی به ذهنتان رسید؟؟؟ با گفتن آن در میان سخن فرد ارزشش را به صفر می رسانید

افراد در ذهن خود در میان کلام شما سخنی به ذهنشان می رسد و خیال می کنند مهمترین و جذاب ترین نکته را یافتند و ناگهان در میان صحبت در زمانی که شما با شور و شوق در حال بیان افکارتان هستید حرفش را می زند و این ناگهان مثل آب سردی روی فرد است که هرگز هیچ توجهی به حرف های من نداشت!!!

حالا راهکار برای خوب گوش کردن چیست؟

اولین نکته ای که بخواهم بگویم این است که صبر کردن برای اتمام حرف های یک نفر شاید کاری سخت باشد اما یک تمرین عالی به شما بگویم که به محض اینکه نکته ای به ذهنتان رسید چه کاری انجام دهید:
ابتدا در حالی که کاملا به گفته های شخص مقابل که می تواند همسرتان باشد گوش فرا دهید و نکته ی مهم را روی یکی از انگشتانتان ذخیره کنید بله روی انگشتتان! نیازی نیست خودکار داشته باشید بلکه فقط به آرامی یکی از انگشتان خود را خم کنید تا در زمانی که فضای خالی کلامی طرف مقابل ایجاد شد آن را بگویید و انگشتتان را باز کنید

ممکن است آن نکته را فراموش کنید؟ مهم نیست اجازه دهید نکته ای که به این راحتی از ذهنتان رفت را فراموش کنید

شاید بتوانم بگویم مهمترین نکته در روابط زناشویی همین است که سرتا پا گوش باشید که همسرتان چه می خواهد بگوید.

۴٫درباره ی مشکلات دیگران حرف نزنید

در روابط زناشویی حرف برای دیگران را کنار بگذارید

واقعاٌ اینقدر زندگی دیگران برایتان مهم است که حاضرید زندگی خود را فدای مشکلات آنان کنید.

زمانی که شما سخنی را آغاز می کنید و آن سخن مشکل یک نفر است احتمال به حاشیه رفتن شما و بحث با همسرتان بسیار است اگر قرار است با مشورت یک مسئله را برای کس دیگر که از شما خواسته حل کنید قضیه اش جداست اینجا منظور من تنها زمانی است که ما مثل یک موتور جستجو زندگی دیگران را مدام در زیر ذره بین خود تحلیل می کنیم که فقط یک فضولی بی جاست و این امر توجه ما را به سوی مشکلات می برد و اتفاقی که می افتد این است یک مشکل دیگر در روابط با همسر را ایجاد می کند.
در دنیا به هر چیزی توجه کنید اساس آن را به زندگی خود دعوت می کنید به خاطر همین است فقیرها فقیرتر و پولدارها پولدارتر می شوند چون یکی به بدهی ها و خرج هایش توجه دارد و یکی به موفقیت هایش.

حالا راهکار برای اینکه در گفتگو به مشکلات دیگران نرویدچیست؟

هر زمان در گفتگو میان همسرتان موضوع به زندگی دیگران کشید بگویید

ولش کن عزیزم مشکل دیگران به ما ربطی ندارد… بذار زندگی عالی خودمونو داشته باشیم من با تو خوشبختم دیگران رو ولش

دقیقا این جلمه را بگویید و یقین داشته باشید هیچ اتفاقی نمی افتد من برای برخی افراد که برای مشاوره به نزدم می آیند و این موضوع را مطرح می کنند این جمله را می گویم و همواره نتایج عالی به من گزارش شده است.

در روابط زناشویی تمام تمرکز خود را بر روی شادی های هم خاطرات خوش هم آینده زیبای پیش رو بگذارید و سعی کنید چنین کلماتی به کار ببرید.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید